- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #22-1.5
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
- Industrial actuator
- Vibration isolator
features
- Reduces harmful effects of vibration
| Stroke Length [Max] | 7.800 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 1 in Stroke | 7680 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 3830 lbf |
| Height [Min] | 3 in |
| Style No. | 22-1.5 |
| Bellows Duty | Standard |
| Force @ 3 in Stroke | 6990 lbf |
| Pressure | 100 psi |
| Weight | 9.7 LB |
| EAN or UPC | 767555001554 |

