- Double Convolution Air Spring
- High Temperature Bellows
- Style #22
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Reduces harmful effects of vibration
| Style No. | 22 |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 3700 lbf |
| Bellows Duty | High-Temperature |
| Height [Min] | 3 in |
| Force @ 3 in Stroke | 6470 lbf |
| Pressure | 100 psi |
| Stroke Length [Max] | 7.100 in |
| Force @ 1 in Stroke | 7180 lbf |
| Weight | 8.6 LB |
| EAN or UPC | 767555001875 |

