- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply High Strength
- High Temperature Bellows
- Style #215
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Reduces harmful effects of vibration
| Bellows Type | Double Convolution |
| Pressure | 100 psi |
| Stroke Length [Max] | 8.800 in |
| Style No. | 215 |
| Force @ 3 in Stroke | 40000 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 42500 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 28160 lbf |
| Bellows Duty | High-Strength, High-Temperature |
| Height [Min] | 3.3 in |
| Weight | 32.4 LB |
| EAN or UPC | 767555037454 |

