- Reversible Sleeve Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #1T14C-1
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
features
- Flexible media
- Maximum pressure 100 psig
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Reversible Sleeve |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 2790 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Compressed Height | 5 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1720 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 2570 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| Style No. | 1T14C-1 |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Stroke Length [Max] | 7.700 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2570 lbf @ 3 in, 2790 lbf @ 1 in |
| Weight | 6.2 LB |
| EAN or UPC | 767555002391 |

