- Reversible Sleeve Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #1T14C-1
- Blind Nuts w/Bumper
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 100 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Compressed Height | 5.4 in |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/Bumpers |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1720 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Stroke Length [Max] | 7.700 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2570 lbf @ 3 in, 2790 lbf @ 1 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Air Spring Description | Blind Nuts w/Bumper |
| Force @ 3 in Stroke | 2570 lbf |
| Bellows Type | Reversible Sleeve |
| Style No. | 1T14C-1 |
| Air Inlet Type | NPT |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2790 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Weight | 6.65 LB |

