- Reversible Sleeve Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #1T14C-3
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 100 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Bellows Type | Reversible Sleeve |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2550 lbf @ 3 in, 2930 lbf @ 1 in |
| Style No. | 1T14C-3 |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 8.200 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 5.8 in |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 1 in Stroke | 2930 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1780 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | 2550 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Weight | 6.8 LB |
| EAN or UPC | 767555002476 |

