- Reversible Sleeve Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #1T14C-7
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 100 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Air Inlet | 1/4 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Reversible Sleeve |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 3 in Stroke | 2610 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Style No. | 1T14C-7 |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1630 lbf |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2610 lbf @ 3 in, 3040 lbf @ 1 in |
| Compressed Height | 8 in |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 3040 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 9.400 in |
| Weight | 7.1 LB |
| EAN or UPC | 767555002674 |

