- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #21-2
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ Stroke (100 psi) | 14163 lbf @ 1 in, 13338 lbf @ 3 in |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 14163 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 2 Bead Plate |
| Air Inlet Type | NPT |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Force @ 3 in Stroke | 13338 lbf |
| Compressed Height | 3 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 7313 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Convolutions | Double |
| Stroke Length [Max] | 8.700 in |
| Style No. | 21-2 |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Weight | 17.45 LB |
| EAN or UPC | 767555002841 |

