- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #20
- Countersunk Steel Bead Rings
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ Stroke (80 psi) | 3180 lbf @ 3 in, 3790 lbf @ 1 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1770 lbf |
| Air Spring Description | Countersunk Steel Bead Rings |
| Air Inlet Type | NPT |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bolt Circle Dia. | 6 5/16 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| No. of Bolts | 8 |
| Style No. | 20 |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Stroke Length [Max] | 6.100 in |
| Force @ 1 in Stroke | 3790 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 3 in |
| Force @ 3 in Stroke | 3180 lbf |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Weight | 7.0 LB |
| EAN or UPC | 767555003039 |

