- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #255-1.5
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
- Industrial actuator
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| End Closure | Type 1 Bead Plate |
| Convolutions | Double |
| Stroke Length [Max] | 4 in |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 1 in Stroke | 2039 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1786 lbf @ 3 in, 2039 lbf @ 1 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1198 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Style No. | 255-1.5 |
| Force @ 3 in Stroke | 1786 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Compressed Height | 3 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Weight | 3.9 LB |
| EAN or UPC | 767555024447 |

