- Single Convolution Air Spring
- High Temperature Bellows
- Style #16
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Packaging machines
- Lifts
- Press machines
- Conveyors
- Industrial actuator
- Vibration isolator
features
- Forces are similar to equivalent standard part number
- Two-ply, fabric-reinforced epichlorohydrin
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bellows Type | Single Convolution, High Temperature |
| End Closure | Type 1 Bead Plate |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (100 psi) | 1163 lbf @ 1 in |
| Compressed Height | 1.9 in |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 725 lbf |
| Style No. | 16 |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Standard Part Equal | W01-358-7001 |
| Stroke Length [Max] | 1.400 in |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Convolutions | Single |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 1 in Stroke | 1163 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Weight | 2.65 LB |

