- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #19
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ Stroke (100 psi) | 8400 lbf @ 1 in, 4663 lbf @ 3 in |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Compressed Height | 2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Stroke Length [Max] | 3 1/2 in |
| Force @ 1 in Stroke | 8400 lbf |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Air Inlet Type | NPT |
| Convolutions | Single |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 4663 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 3288 lbf |
| Style No. | 19 |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Weight | 9.8 LB |
| EAN or UPC | 767555003312 |

