- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #19
- Countersunk Steel Bead Rings
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Spring Description | Countersunk Steel Bead Rings |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| No. of Bolts | 12 |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Bolt Circle Dia. | 9 in |
| Stroke Length [Max] | 3 1/2 in |
| Convolutions | Single |
| Compressed Height | 2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 3400 lbf |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Force @ 3 in Stroke | 4500 lbf |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Style No. | 19 |
| Force @ 1 in Stroke | 6720 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4500 lbf @ 3 in, 6720 lbf @ 1 in |
| Weight | 9.8 LB |
| EAN or UPC | 767555003350 |

