- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #19-.75
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Lifts
- Packaging machines
- Conveyors
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | 5000 lbf |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Style No. | 19-.75 |
| Convolutions | Single |
| Force @ 1 in Stroke | 7040 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2 in |
| Stroke Length [Max] | 3.900 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 3250 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 5000 lbf @ 3 in, 7040 lbf @ 1 in |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Weight | 9.8 LB |
| EAN or UPC | 767555003411 |

