- Double Convolution Air Spring
- High Temperature Bellows
- Style #22
- Countersunk Steel Bead Rings
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Forces are similar to equivalent standard part number
- Two-ply, fabric-reinforced epichlorohydrin
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bolt Circle Dia. | 9 in |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | 6470 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution, High Temperature |
| Force @ 1 in Stroke | 7180 lbf |
| Air Spring Description | Countersunk Steel Bead Rings |
| Convolutions | Double |
| Stroke Length [Max] | 7.100 in |
| Standard Part Equal | W01-358-7431 |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6470 lbf @ 3 in, 7180 lbf @ 1 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 3700 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Compressed Height | 3 in |
| No. of Bolts | 12 |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Style No. | 22 |
| Weight | 11.5 LB |
| EAN or UPC | 767555003473 |

