- Double Convolution Air Spring
- High Temperature Bellows
- Style #20
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Forces are similar to equivalent standard part number
- Two-ply, fabric-reinforced epichlorohydrin
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution, High Temperature |
| Force @ 3 in Stroke | 3180 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1770 lbf |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Stroke Length [Max] | 6.100 in |
| Standard Part Equal | W01-358-6900 |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 3790 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3180 lbf @ 3 in, 3790 lbf @ 1 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 1 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Compressed Height | 3 in |
| Style No. | 20 |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Weight | 7.5 LB |
| EAN or UPC | 767555003527 |

