- Double Convolution Air Spring
- High Temperature Bellows
- Style #274
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Forces are similar to equivalent standard part number
- Two-ply, fabric-reinforced epichlorohydrin
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 810 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 6 in |
| Force @ 3 in Stroke | 3524 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 4925 lbf |
| Compressed Height | 3.1 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Stroke (100 psi) | 4925 lbf @ 1 in, 3524 lbf @ 3 in |
| Convolutions | Double |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Style No. | 274 |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution, High Temperature |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Standard Part Equal | W01-358-6910 |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Weight | 8.1 LB |
| EAN or UPC | 767555003534 |

