- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #113-1
- Blind Nuts w/Bumper
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 1 in Stroke | 10860 lbf |
| End Closure | Type 2 Bead Plate |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 5500 lbf |
| Stroke Length [Max] | 4.600 in |
| Style No. | 113-1 |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Convolutions | Single |
| Force @ 3 in Stroke | 8800 lbf |
| Air Spring Description | Blind Nuts w/Bumper |
| Force @ Stroke (80 psi) | 8800 lbf @ 3 in, 10860 lbf @ 1 in |
| Compressed Height | 2.7 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Weight | 15.2 LB |

