- Double Convolution Air Spring
- High Strength Bellows
- Style #202
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Four ply fabric reinforced rubber
- Maximum pressure 175 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Bellows Type | Double Convolution, High Strength |
| Force @ 1 in Stroke | 3790 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Stroke Length [Max] | 6.100 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1770 lbf |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Force @ 3 in Stroke | 3180 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 1 1/2 in |
| Compressed Height | 3 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3180 lbf @ 3 in, 3790 lbf @ 1 in |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Style No. | 202 |
| Weight | 7.5 LB |
| EAN or UPC | 767555003763 |

