- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #21
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Compressed Height | 3.2 in |
| End Closure | Type 2 Bead Plate |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Style No. | 21 |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 1 in Stroke | 12875 lbf |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 11638 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 7088 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (100 psi) | 12875 lbf @ 1 in, 11638 lbf @ 3 in |
| Stroke Length [Max] | 6.900 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Weight | 17.3 LB |
| EAN or UPC | 767555003855 |

