- Double Convolution Air Spring
- High Temperature Bellows
- Style #22
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Lifts
- Packaging machines
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
features
- Forces are similar to equivalent standard part number
- Two-ply, fabric-reinforced epichlorohydrin
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 3 in Stroke | 6470 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Standard Part Equal | W01-358-7180 |
| Convolutions | Double |
| Bellows Type | Double Convolution, High Temperature |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Style No. | 22 |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6470 lbf @ 3 in, 7180 lbf @ 1 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 7.100 in |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 7180 lbf |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Air Inlet Type | NPT |
| Compressed Height | 3 in |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 3700 lbf |
| Weight | 12.3 LB |
| EAN or UPC | 767555003916 |

