- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #22
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 4625 lbf |
| Convolutions | Double |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Style No. | 22 |
| Force @ Stroke (100 psi) | 8975 lbf @ 1 in, 8088 lbf @ 3 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Stroke Length [Max] | 6.900 in |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 3 in Stroke | 8088 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Force @ 1 in Stroke | 8975 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 3.2 in |
| Weight | 12.25 LB |
| EAN or UPC | 767555003961 |

