- Double Convolution Air Spring
- High Temperature Bellows
- Style #22
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Packaging machines
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Industrial actuator
features
- Forces are similar to equivalent standard part number
- Two-ply, fabric-reinforced epichlorohydrin
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Standard Part Equal | W01-358-7184 |
| Stroke Length [Max] | 6.900 in |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 4625 lbf |
| Compressed Height | 3.2 in |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 8975 lbf |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 8088 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Bellows Type | Double Convolution, High Temperature |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (100 psi) | 8975 lbf @ 1 in, 8088 lbf @ 3 in |
| Style No. | 22 |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Weight | 12.3 LB |
| EAN or UPC | 767555003992 |

