- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #28
- Ribbed Neck Aluminum Bead Rings, Equal Spacing, 1 7/8" Bolts
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 6.800 in |
| Force @ 1 in Stroke | 15000 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 8530 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 13200 lbf @ 3 in, 15000 lbf @ 1 in |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bolt Circle Dia. | 13 13/16 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Style No. | 28 |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 3.3 in |
| Convolutions | Double |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 13200 lbf |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| No. of Bolts | 18 |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Spring Description | Ribbed Neck Aluminum Bead Rings, Equal Spacing, 1 7/8" Bolts |
| Weight | 21.0 LB |
| NSN Number | 5340-01-225-5541 |

