- Double Convolution Air Spring
- High Temperature Bellows
- Style #28
- Ribbed Neck Aluminum Bead Rings, Equal Spacing, 1 7/8" Bolts
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Forces are similar to equivalent standard part number
- Two-ply, fabric-reinforced epichlorohydrin
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Stroke Length [Max] | 6.800 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 13200 lbf @ 3 in, 15000 lbf @ 1 in |
| No. of Bolts | 18 |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Bellows Type | Double Convolution, High Temperature |
| Standard Part Equal | W01-358-7191 |
| Convolutions | Double |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 8530 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Style No. | 28 |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Compressed Height | 3.3 in |
| Air Spring Description | Ribbed Neck Aluminum Bead Rings, Equal Spacing, 1 7/8" Bolts |
| Bolt Circle Dia. | 13 13/16 in |
| Force @ 3 in Stroke | 13200 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 15000 lbf |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Weight | 19.0 LB |

