- Double Convolution Air Spring
- High Strength Bellows
- Style #205
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Four ply fabric reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 175 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Force @ 3 in Stroke | 9310 lbf |
| End Closure | Type 2 Bead Plate |
| Compressed Height | 3 in |
| Convolutions | Double |
| Bellows Type | Double Convolution, High Strength |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Style No. | 205 |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 5670 lbf |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 10300 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Stroke (80 psi) | 9310 lbf @ 3 in, 10300 lbf @ 1 in |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 7.100 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Weight | 17.3 LB |
| EAN or UPC | 767555004142 |

