- Double Convolution Air Spring
- High Strength Bellows
- Style #210
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Four ply fabric reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 175 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6470 lbf @ 3 in, 7180 lbf @ 1 in |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 7180 lbf |
| Style No. | 210 |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Compressed Height | 3 in |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Force @ 3 in Stroke | 6470 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution, High Strength |
| Stroke Length [Max] | 7.100 in |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Convolutions | Double |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 3700 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Weight | 12.3 LB |
| EAN or UPC | 767555004258 |

