- Double Convolution Air Spring
- High Strength Bellows
- Style #210
- Countersunk Steel Bead Rings
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 175 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Four ply fabric reinforced rubber
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Spring Description | Countersunk Steel Bead Rings |
| Compressed Height | 3 in |
| Bellows Type | Double Convolution, High Strength |
| No. of Bolts | 12 |
| Convolutions | Double |
| Style No. | 210 |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Bolt Circle Dia. | 9 in |
| Force @ 1 in Stroke | 7180 lbf |
| Stroke Length [Max] | 7.100 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6470 lbf @ 3 in, 7180 lbf @ 1 in |
| Force @ 3 in Stroke | 6470 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 3700 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Weight | 11.5 LB |
| EAN or UPC | 767555004272 |

