- Triple Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #323
- Rolled Plate Assembly, Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 100 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
options
- When using rolled plates, add 0.7" to heights shown.
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Spring Description | Rolled Plate Assembly, Blind Nuts |
| Force @ 3 in Stroke | 19500 lbf |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Compressed Height | 4 1/2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 12420 lbf |
| End Closure | Type 5 Rolled Plate |
| Stroke Length [Max] | 10.900 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| Style No. | 323 |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 12 in |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 21200 lbf |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 19500 lbf @ 3 in, 21200 lbf @ 1 in |
| Convolutions | Triple |
| Weight | 33.1 LB |
| EAN or UPC | 767555004333 |

