- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #29
- Rolled Plate Assembly, Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 17280 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Compressed Height | 3.3 in |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Force @ 1 in Stroke | 26900 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Style No. | 29 |
| Air Spring Description | Rolled Plate Assembly, Blind Nuts |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 24400 lbf @ 3 in, 26900 lbf @ 1 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 5 Rolled Plate |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 24400 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Convolutions | Double |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Stroke Length [Max] | 7 1/2 in |
| Blind Tap Spacing | 15 in |
| Weight | 31.9 LB |

