- Triple Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #320
- Rolled Plate Assembly, Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 100 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
options
- When using rolled plates, add 0.7" to heights shown.
| Stroke Length [Max] | 11.800 in |
| Force @ 3 in Stroke | 26700 lbf |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Convolutions | Triple |
| Blind Tap Spacing | 15 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 17390 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 1 in Stroke | 28700 lbf |
| Air Spring Description | Rolled Plate Assembly, Blind Nuts |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 26700 lbf @ 3 in, 28700 lbf @ 1 in |
| End Closure | Type 5 Rolled Plate |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 4 1/2 in |
| Style No. | 320 |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Weight | 38.6 LB |
| EAN or UPC | 767555004357 |

