- Triple Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #312
- Rolled Plate Assembly, Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 100 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
options
- When using rolled plates, add 0.7" to heights shown.
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 15700 lbf |
| Compressed Height | 4 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Air Spring Description | Rolled Plate Assembly, Blind Nuts |
| Convolutions | Triple |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 8740 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Style No. | 312 |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 5 Rolled Plate |
| Blind Tap Spacing | 9 in |
| Force @ 3 in Stroke | 14200 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Stroke Length [Max] | 10.400 in |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 14200 lbf @ 3 in, 15700 lbf @ 1 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Weight | 37.3 LB |
| EAN or UPC | 767555004401 |

