- Double Convolution Air Spring
- High Temperature Bellows
- Style #29
- Ribbed Neck Aluminum Bead Rings, Equal Spacing, 1 7/8" Bolts
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
- Industrial actuator
- Vibration isolator
features
- Forces are similar to equivalent standard part number
- Two-ply, fabric-reinforced epichlorohydrin
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 3 in Stroke | 24400 lbf |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Air Spring Description | Ribbed Neck Aluminum Bead Rings, Equal Spacing, 1 7/8" Bolts |
| Style No. | 29 |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 17280 lbf |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| No. of Bolts | 24 |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Convolutions | Double |
| Standard Part Equal | W01-358-7203 |
| Stroke Length [Max] | 7 1/2 in |
| Force @ 1 in Stroke | 26900 lbf |
| Bolt Circle Dia. | 19 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Compressed Height | 3.3 in |
| Bellows Type | Double Convolution, High Temperature |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Stroke (80 psi) | 24400 lbf @ 3 in, 26900 lbf @ 1 in |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Weight | 28.8 LB |
| EAN or UPC | 767555041840 |

