- Double Convolution Air Spring
- High Temperature Bellows
- Style #28
- Rolled Plate Assembly, Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
- Forces are similar to equivalent standard part number
- Two-ply, fabric-reinforced epichlorohydrin
- Flexible media
options
- When using rolled plates, add 0.7" to heights shown.
| Blind Tap Spacing | 9 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Spring Description | Rolled Plate Assembly, Blind Nuts |
| Standard Part Equal | W01-358-7271 |
| Style No. | 28 |
| Force @ 3 in Stroke | 13200 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 6.800 in |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 5 Rolled Plate |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Stroke (80 psi) | 13200 lbf @ 3 in, 15000 lbf @ 1 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 8530 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution, High Temperature |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 3.3 in |
| Force @ 1 in Stroke | 15000 lbf |
| Weight | 22.1 LB |
| EAN or UPC | 767555004463 |

