- Double Convolution Air Spring
- High Temperature Bellows
- Style #26
- Countersunk Steel Bead Rings
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Forces are similar to equivalent standard part number
- Two-ply, fabric-reinforced epichlorohydrin
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Spring Description | Countersunk Steel Bead Rings |
| Style No. | 26 |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1420 lbf |
| Convolutions | Double |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2230 lbf @ 3 in, 2700 lbf @ 1 in |
| Standard Part Equal | W01-358-7333 |
| Force @ 3 in Stroke | 2230 lbf |
| Compressed Height | 3 in |
| Bellows Type | Double Convolution, High Temperature |
| No. of Bolts | 6 |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Bolt Circle Dia. | 5 5/16 in |
| Stroke Length [Max] | 5.700 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2700 lbf |
| Weight | 5.0 LB |
| EAN or UPC | 767555004555 |

