- Double Convolution Air Spring
- High Temperature Bellows
- Style #26
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Reduces harmful effects of vibration
- Forces are similar to equivalent standard part number
- Two-ply, fabric-reinforced epichlorohydrin
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 1187.5 lbf |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Air Inlet Type | NPT |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Stroke (100 psi) | 3437.5 lbf @ 1 in, 3287.5 lbf @ 3 in |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 1 Bead Plate |
| Compressed Height | 3.8 in |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution, High Temperature |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 3437.5 lbf |
| Style No. | 26 |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 3 in Stroke | 3287.5 lbf |
| Stroke Length [Max] | 5.700 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Standard Part Equal | W01-358-7325 |
| Convolutions | Double |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Weight | 5.3 LB |
| EAN or UPC | 767555004562 |

