- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #22-1.5
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 1 in Stroke | 9600 lbf |
| Force @ Stroke (100 psi) | 9600 lbf @ 1 in, 8738 lbf @ 3 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 4787.5 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Stroke Length [Max] | 8.100 in |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Compressed Height | 3 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Style No. | 22-1.5 |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Convolutions | Double |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | 8738 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Weight | 12.9 LB |
| EAN or UPC | 767555004845 |

