- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #115
- Blind Nuts w/Bumper
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Packaging machines
- Lifts
- Press machines
- Conveyors
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 1 in Stroke | 4388 lbf |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Style No. | 115 |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (100 psi) | 4388 lbf @ 1 in, 2600 lbf @ 3 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 2600 lbf |
| Convolutions | Single |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Stroke Length [Max] | 2.900 in |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2.2 in |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Air Spring Description | Blind Nuts w/Bumper |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Weight | 5.5 LB |

