- Single Convolution Air Spring
- High Temperature Bellows
- Style #116
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Forces are similar to equivalent standard part number
- Two-ply, fabric-reinforced epichlorohydrin
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Standard Part Equal | W01-358-7564 |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 1 Bead Plate |
| Compressed Height | 2 in |
| Stroke Length [Max] | 3.100 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 3 in Stroke | 1370 lbf |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 1 in Stroke | 2690 lbf |
| Style No. | 116 |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution, High Temperature |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Convolutions | Single |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1300 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1370 lbf @ 3 in, 2690 lbf @ 1 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Weight | 4.3 LB |
| EAN or UPC | 767555017012 |

