- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #116-1
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 1825 lbf |
| Compressed Height | 2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 1 in Stroke | 3725 lbf |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | 2800 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Single |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 4.200 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| End Closure | Type 1 Bead Plate |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Style No. | 116-1 |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Force @ Stroke (100 psi) | 3725 lbf @ 1 in, 2800 lbf @ 3 in |
| Weight | 4.7 LB |
| EAN or UPC | 767555005217 |

