- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #116-1
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Pressure [Max] | 100 psi |
| End Closure | Type 1 Bead Plate |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 3 in Stroke | 2800 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Stroke Length [Max] | 4.200 in |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Single |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Style No. | 116-1 |
| Force @ 1 in Stroke | 3725 lbf |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 1825 lbf |
| Compressed Height | 2 in |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Force @ Stroke (100 psi) | 3725 lbf @ 1 in, 2800 lbf @ 3 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Weight | 4.5 LB |
| EAN or UPC | 767555042717 |

