- Reversible Sleeve Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #1T15M-4
- Blind Nuts w/Bumper
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 100 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Force @ Stroke (80 psi) | 5730 lbf @ 3 in, 6270 lbf @ 1 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Bellows Type | Reversible Sleeve |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 6270 lbf |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 7.1 in |
| Force @ 3 in Stroke | 5730 lbf |
| Air Spring Description | Blind Nuts w/Bumper |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Style No. | 1T15M-4 |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 4020 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 10 1/2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Weight | 14.3 LB |

