- Reversible Sleeve Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #1T15T-1
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 100 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Compressed Height | 4 in |
| Bellows Type | Reversible Sleeve |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2910 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 5010 lbf |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 6.700 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Style No. | 1T15T-1 |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4370 lbf @ 3 in, 5010 lbf @ 1 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 4370 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Weight | 10.4 LB |
| EAN or UPC | 767555008393 |

