- Legacy part 28029
- 200 g Tube
- Clear
- Full Fixture in 24 h
- Maximum Temperature 250 °F
description
- LOCTITE® 4205 is a colorless to slightly pale yellow, general purpose ethyl cyanoacrylate gel adhesive suitable for bonding applications where heat resistance is required on substrates such as rubbers, plastics and metals. It is toughened with elastomers for flexibility, impact resistance and improved resistance to heat and humidity.
features
- General purpose
- Used where heat resistance is required
- Toughened with elastomers for flexibility, impact resistance and improved resistance to heat and humidity
| Color | Clear |
| Use With | Thermally Resistant Ethyl |
| Container Type | Tube |
| Cure Speed Fixture | 30 sec |
| Gap Fill (Diametral) | 0.01 in |
| Shear Strength (Steel/Steel) | 2300 psi |
| Application | Porous Surfaces |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Viscosity (cP) | Gel |
| Container Size | 200 g |
| Cure Speed Full (Steel) | 24 h |
| Weight | 0.5 LB |
| EAN or UPC | 79340280298 |

