- 1 in Drive Size
- 2000 ft-lb Maximum Reverse Torque
- 4500 rpm Free Speed
description
- The 2175MAX 1” Pistol Grip Impact Wrench - engineered to make quick work of big bolting jobs and semi, bus and heavy equipment tires. This tool has been made lighter, pushed harder and worked longer to make sure it can handle repeated demands without sacrificing power. Every time you need extreme torque, this lightweight boss can get the job done.
features
- POWER: A solid steel impact mechanism and robust motor deliver 2,000 ft- lbs of torque.
- DURABILITY: The steel core and chemical resistant housing are made to last even in the harshest working conditions.
- ERGONOMICS: The 2175MAX-6 weighs in under 20 lbs. and the 360° adjustable handle design increases maneuverability and comfort.
- Swivel hose connection: Keeps cords from getting tangled so you can move freely around the garage
- 6” anvil extension: Increases accessibility in hard to reach places
| Air Consumption [Average] | 14.2 cfm, 402 I/min |
| Pressure [Max] | 6.2 Bar |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Retainer Type | Friction Ring and Thru-hole |
| Hose Size [Min] | 3/4 in |
| Standard | ISO 11148-6, Cagi B186, ISO 28927-2, ISO 15744 |
| Type | Full-Size |
| Free Speed | 4500 rpm |
| Air Consumption @ Load | 56.7 cfm, 1606 I/min |
| Drive Size | 1 in |
| Power Source | Air Powered |
| Drive Type | Square |
| Weight | 20.04 LB |
| EAN or UPC | 663023139661 |

