- 1/2 in Drive Size
- 600 ft-lb Maximum Reverse Torque
- 8000 rpm Free Speed
description
- The heavy duty 231C impact wrench has the reliability and durability you’ve come to expect from the Ingersoll Rand name. The powerful tool provides an even impact and is durable enough to last through the toughest work environments.
features
- Reliability: Every time you pull the trigger, the 231C will deliver the same high-quality output time.
- Durability: Built to withstand harsh environments and repeated drops, this impact wrench won’t let you down.
| Housing Material | Aluminum |
| Free Speed | 8000 rpm |
| Bolt Cap: Dia. | 9/16 in |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Retainer Type | Friction Ring |
| Drive Size | 1/2 in |
| Free Speed [Max] | 8000 rpm |
| Hose Size | 0.375 in |
| Length | 7.300 in |
| Drive Type | Square |
| Torque Range | 25 to 600 ft lb |
| Sound Level | 99 dB |
| Power Source | Air Powered |
| Torque [Max] | 600 ft lb |
| Type | Full-Size |
| Air Consumption @ Load | 22 cfm, 623 I/min |
| Blows/Impacts Per Minute | 1200 blows/min |
| Air Consumption [Max] | 22 ft3/min |
| NPTF Size | 1/4 in |
| Inlet Size | 1/4 in NPT |
| Standard | ISO 11148-6, Cagi B186, ISO 28927-2, ISO 15744 |
| Pressure [Max] | 6.2 Bar |
| Hose Size [Min] | 3/8 in |
| Rotation Speed [Max] | 8000 rpm |
| Air Consumption [Average] | 4.2 cfm, 119 I/min |
| Weight | 6.5 LB |
| EAN or UPC | 663023047782 |

