- 1/2 in Drive Size
- 600 ft-lb Maximum Reverse Torque
- 8000 rpm Free Speed
description
- The 231HA Series is the ideal impact wrench for any job you take it to, from facility maintenance and industrial work to vehicle repair and tire work. Tough and durable with a powerful vane motor, this impact wrench won’t let you down.
applications
- Vehicle Repair, General Industrial, Facility Maintenance
features
- Durability: This impact wrench is tough enough to handle harsh environments, repeated drops and run-ins with any number of chemicals.
- Reliability: The 231HA Series impact wrench provides long-lasting power and reliability. For as long as you have it, it’ll work just like it did on day one.
| Handle Type | Pistol Grip |
| Type | Full-Size |
| Hose Size [Min] | 3/8 in |
| Air Consumption [Average] | 4.2 cfm, 119 I/min |
| Free Speed | 8000 rpm |
| Length | 9 1/8 in |
| Maximum Torque | 590 ft lb |
| Retainer Type | Friction Ring |
| Pressure [Max] | 6.2 Bar |
| Air Consumption @ Load | 22 cfm, 623 I/min |
| Drive Type | Square |
| Free Speed [Max] | 8000 rpm |
| Standard | ISO 11148-6, Cagi B186, ISO 28927-2, ISO 15744 |
| Pressure | 90 psi |
| Drive Size | 1/2 in |
| Inlet Size | 1/4 in |
| Housing Material | Aluminum |
| Torque Range | 25 to 350 ft lb |
| Power Source | Air Powered |
| Weight | 6.55 LB |
| EAN or UPC | 663023022284 |

