- 3/4 in Drive Size
- 1100 ft-lb Maximum Reverse Torque
- 5500 rpm Free Speed
description
- The 261 Series impact wrench is ideal for vehicle repair and heavy truck and machinery jobs where you’ll benefit from the square socket retaining ring and the power behind the vane motor. Trigger actuation and a power regulator let you complete projects with control and ease.
features
- RELIABILITY: The 261 Series is made to last, and will be a trusted tool for all your heavy machinery projects and more
- POWER: The vane motor on the 261 Series provides a high torque output for increased power.
- DURABILITY: The impact wrench’s jumbo hammer provides a great power-to-weight ratio and is easy to maintain.
- VEHICLE REPAIR: The square socket retaining ring makes this an ideal impact wrench for projects where you need increased socket connection.
| Blows/Impacts Per Minute | 1000 blows/min |
| Torque Range | 200 to 1627 ft lb |
| Air Consumption @ Load | 38 cfm, 1076 I/min |
| Free Speed [Max] | 5500 rpm |
| Drive Size | 3/4 in |
| Rotation Speed [Max] | 5500 rpm |
| Housing Material | Aluminum |
| Sound Level | 98.4 dB |
| Free Speed | 5500 rpm |
| Pressure [Max] | 6.2 Bar |
| Bolt Cap: Dia. | 1 in |
| Length | 8.800 in |
| Type | Full-Size |
| Power Source | Air Powered |
| Air Consumption [Max] | 38 ft3/min |
| NPTF Size | 3/8 in |
| Drive Type | Square |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Retainer Type | Friction Ring |
| Torque [Max] | 1100 ft lb |
| Hose Size [Min] | 1/2 in |
| Air Consumption [Average] | 9.5 cfm, 269 I/min |
| Hose Size | 0.5 in |
| Inlet Size | 3/8 in NPT |
| Standard | ISO 11148-6, Cagi B186, ISO 28927-2, ISO 15744 |
| Weight | 13.85 LB |
| EAN or UPC | 663023001043 |

