- 3/4 in Drive Size
- 1600 ft-lb Maximum Reverse Torque
- 5200 rpm Free Speed
description
- Armed with a titanium hammer case and special Corrode-x, this Series is rust and corrosion resistant.
features
- Durability: Thanks to a titanium hammer case, this wrench is both lightweight and durable.
- Reliability: The 2925 Series’ twin hammer impact mechanism means it’s less sensitive to air pressure fluctuation, which means you never have to worry about your location affecting your wrench’s effectiveness.
- Bronze endplates and a corrosion preventative treatment prevents internal in outdoor, wet environments
- Choice of reverse bias or non-biased motors gives you solutions for both removing or fastening bolts
- Pressure-fed mechanism lubrication ensures complete coverage throughout the tool
- Optimized for general industrial use, rail, heavy machinery, oil and gas, and shipbuilding
- Integral muffler
- 3/8” NPT inlet
- 1-year warranty
| Air Consumption @ Load | 60 cfm, 1699 I/min |
| Pressure | 90 psi |
| Torque | 950 ft lb |
| Inlet Size | 3/8 in NPT |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Style | Reversible |
| Free Speed | 5200 rpm |
| Free Speed [Max] | 5200 rpm |
| Air Consumption [Average] | 60 cfm, 1699 I/min |
| Manufacturer Name | Ingersoll-Rand |
| Bolt/Screw Size | 1 in |
| Torque [Max] | 1300 ft lb |
| Drive Size | 3/4 in |
| Center to Side Distance | 1 3/4 in |
| Hose Size | 0.5 in |
| Control Type | Trigger |
| Housing Material | Aluminum |
| Retainer Type | Thru-hole |
| Type | Full-Size |
| Pressure [Max] | 6.2 Bar |
| Drive Type | Square |
| Standard | ISO 11148-6, Cagi B186, ISO 28927-2, ISO 15744 |
| Length | 9.880 in |
| Hose Size [Min] | 1/2 in |
| Maximum Torque | 1,600 ft lb Reverse |
| Blows/Impacts Per Minute | 1050 blows/min |
| Power Source | Air Powered |
| Torque [Min] | 300 ft lb |
| Weight | 11.7 LB |
| EAN or UPC | 663023018096 |

