- 2.62 in Outer Diameter
- Tapered Roller Bearing
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
features
- Best used for high loads or combined radial and axial loads
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Sold as an individual cup, cone or as a full assembly (cup and cone together)
- Available in inch and metric sizes
| Operating Temperature [Max] | 249.8 ˚F |
| Cup Type | Single Cup |
| Operating Temperature [Min] | -65.2 ˚F |
| Cone Width | N/A |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Precision Class | P0 |
| Tolerance | Standard |
| Component | Outer Ring |
| Cup Width | 0.8125 in |
| Overall Width | 1 in, 25.4 mm |
| Cage Material | Steel |
| Bearing Material | Case Carburized Steel |
| Origin | Cups |
| Enclosure | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round |
| Relubricatable | No |
| Series | 255 |
| Self Aligning | No |
| Outer Ring Width | 0.81 in, 20.64 mm |
| Rolling Element | Roller |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 2.615 in |
| Material | Steel |
| No. of Rows | Single |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cage Type | Riveted |
| Weight | 0.272 LB |
| EAN or UPC | 605790122026 |

